Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (588) z dnia 10.09.2023
Określenie miejsca rozpoczęcia i zakończenia podróży służbowej i jego wpływ na jej długość
Jak liczyć długość podróży pracowników, jeśli rozpoczynają oni podróż służbową z miejsca zamieszkania, a po zakończonym zadaniu wspólnik odwozi ich samochodem do domów?
Pracodawca określa miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży krajowej (§ 3 ust. 1 w zw. z § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi..., Dz. U. poz. 167 z późn. zm.). Pracodawca może uznać za miejscowość rozpoczęcia lub zakończenia podróży krajowej miejscowość pobytu stałego lub czasowego pracownika (§ 6 ust. 2 ww. rozporządzenia). W praktyce oznacza to, że dla pracowników odbywających podróż służbową samochodem kierowanym przez wspólnika pracodawcy, który podejmuje ich w miejscu zamieszkania, a po zakończonym zadaniu rozwozi do miejsca zamieszkania, podróż służbowa trwa nieprzerwanie od momentu wyjazdu z miejsca zamieszkania pracownika, do momentu powrotu do tego miejsca po zakończonym zadaniu służbowym. Tym samym dla każdego pracownika rozpoczęcie i zakończenie podróży służbowej będzie ustalane indywidualnie, a o czasie trwania podróży służbowej decydować będzie kolejność, w jakiej wspólnik odpowiednio odbiera i rozwozi pracowników z/do miejsca zamieszkania przed rozpoczęciem/ /po zakończonym zadaniu.
Nie ma to wpływu na czas pracy w delegacji, gdyż przejazd, podczas którego pracownik jest przewożony pojazdem kierowanym przez wspólnika podlega wliczeniu do czasu pracy wyłącznie w zakresie, w jakim przypada na normalne godziny pracy pracownika wynikające z jego rozkładu. Tym samym przejazd w charakterze pasażera nie wygeneruje nadgodzin.
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|