Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (599) z dnia 1.03.2024
Czas pracy podczas podróży służbowej
Pracownik jest zatrudniony w organizacji podstawowej od poniedziałku do piątku. W jednym z miesięcy odbył podróż służbową, która rozpoczęła się w piątek o 1100. Po dotarciu na miejsce pracownik przez 2 godziny od 1600 do 1800 wykonywał pracę, kontynuował ją w sobotę od 700 do 1500 i w poniedziałek od 700 do 800, następnie wyruszył w drogę powrotną, docierając do zakładu pracy o 1300 (w niedzielę nie pracował). Czy za niedzielę pracownikowi przysługuje dzień wolny?
Zgodnie z art. 128 § 1 K.p., czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Zasadniczo, nie może on przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, chociaż w niektórych systemach czasu pracy (np. równoważnym) dopuszcza się przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy (art. 129 § 1 K.p.). Ramy czasowe czasu pracy w danej dobie pracowniczej, wyznacza rozkład czasu pracy, który z pewnymi wyjątkami, pracodawca jest obowiązany sporządzić i przekazać pracownikowi zgodnie z wytycznymi zawartymi w art. 129 § 3 K.p.
To właśnie w oparciu o rozkład czasu pracy Czytelnik powinien dokonać klasyfikacji tego, którą część podróży służbowej pracownika należy zaliczyć do czasu pracy. Okres podróży służbowej przypadający w godzinach rozkładowych bez względu na to, czy pracownik wykonuje wówczas pracę, podróżuje (np. przemieszcza się do lub z docelowego miejsca delegacji), czy oczekuje (np. na rozpoczęcie spotkania, pociąg, czy samolot), zalicza się do czasu pracy. Natomiast okres podróży służbowej przypadający poza rozkładem czasu pracy, należy zaliczyć do czasu pracy pod warunkiem, że pracownik wykonuje w tym czasie zadanie służbowe, także gdy ma to miejsce w trakcie podróżowania (przemieszczania się). Takie wnioski płyną z orzecznictwa Sądu Najwyższego, które z uwagi na brak w przepisach o czasie pracy odpowiednich regulacji, stanowi wytyczne w tym zakresie. Przykładowo w wyroku z 4 lipca 1978 r. (sygn. akt I PR 45/78, PiZS 1979/10/76) Sąd Najwyższy uznał, że: "Podczas podróży służbowej pracownik w zasadzie nie świadczy pracy i nie pozostaje w dyspozycji zakładu pracy w rozumieniu art. 128 K.p., chyba że podczas podróży wykonuje zatrudnienie.". W innym wyroku wyraził z kolei pogląd, że: "Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej oraz czas pobytu w tej miejscowości nie są pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 K.p.), lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlegają wliczeniu do jego normy (nie mogą być od niej odliczone) (...)" (por. wyrok SN z 23 czerwca 2005 r., sygn. akt II PK 265/04, OSNP 2006/5-6/76).
Czas podróży służbowej zaliczany i niezaliczany do czasu pracy
Rodzaj czynności | Przypadające na rozkład czasu pracy |
Przypadające poza rozkładem czasu pracy |
wykonywanie pracy/zadań służbowych | zaliczany do czasu pracy | zaliczany do czasu pracy |
podróżowanie/przemieszczanie się | niezaliczany do czasu pracy, chyba że podczas niego pracownik wykonuje zadanie służbowe np. prowadzi pojazd, którym przewozi innych pracowników wysłanych w podróż służbową | |
oczekiwanie na zadanie, odpoczynek | niezaliczany do czasu pracy |
Przykład |
Przyjmujemy dane z pytania oraz zakładamy, że pracownik jest zatrudniony w stałych godzinach pracy od 800 do 1600. Do czasu pracy należy zaliczyć czas podróży służbowej przypadający:
- w piątek: od 1100 do 1600 - w czasie rozkładowym (przemieszczanie się do miejsca docelowego) oraz od 1600 do 1800 - w czasie pozarozkładowym (wykonywanie pracy), która stanowi pracę w godzinach nadliczbowych dobowych (2 godz.),
- w sobotę: od 700 do 1500 - w czasie pozarozkładowym, który w zakresie od 700 do 800 (1 godz.) stanowi nadgodzinę dobową (z doby piątkowej), a w pozostałym pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (7 godz.),
- w poniedziałek: praca od 700 do 800 (z dużym prawdopodobieństwem nadgodzina średniotygodniowa) i od 800 do 1300 - w czasie rozkładowym przemieszczanie się.
Ponieważ pracownik z pytania w czasie podróży służbowej nie wykonywał pracy w niedzielę, która jest dla niego dniem wolnym od pracy, pracodawca nie ma obowiązku zapewniania mu (za ten dzień) innego dnia wolnego. Jednakże taką formę rekompensaty powinien zastosować jeżeli, pracownik wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Wówczas na mocy art. 1513 K.p. należy pracownikowi (w terminie z nim uzgodnionym) udzielić innego dnia wolnego w terminie do końca okresu rozliczeniowego. Z kolei, gdy dochodzi do wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych, pracownikowi oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje rekompensata w postaci dodatku (w wysokości i na zasadach określonych w art. 1511 K.p.) lub czasu wolnego (w wymiarze i na zasadach określonych w art. 1512 K.p.).
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|