rozliczenie delegacji, delegacje krajowe, delegacje zagraniczne, podróże służbowe, diety
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (599) z dnia 1.03.2024

Czas pracy podczas podróży służbowej

Pracownik jest zatrudniony w organizacji podstawowej od poniedziałku do piątku. W jednym z miesięcy odbył podróż służbową, która rozpoczęła się w piątek o 1100. Po dotarciu na miejsce pracownik przez 2 godziny od 1600 do 1800 wykonywał pracę, kontynuował ją w sobotę od 700 do 1500 i w poniedziałek od 700 do 800, następnie wyruszył w drogę powrotną, docierając do zakładu pracy o 1300 (w niedzielę nie pracował). Czy za niedzielę pracownikowi przysługuje dzień wolny?

Zgodnie z art. 128 § 1 K.p., czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Zasadniczo, nie może on przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, chociaż w niektórych systemach czasu pracy (np. równoważnym) dopuszcza się przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy (art. 129 § 1 K.p.). Ramy czasowe czasu pracy w danej dobie pracowniczej, wyznacza rozkład czasu pracy, który z pewnymi wyjątkami, pracodawca jest obowiązany sporządzić i przekazać pracownikowi zgodnie z wytycznymi zawartymi w art. 129 § 3 K.p.

To właśnie w oparciu o rozkład czasu pracy Czytelnik powinien dokonać klasyfikacji tego, którą część podróży służbowej pracownika należy zaliczyć do czasu pracy. Okres podróży służbowej przypadający w godzinach rozkładowych bez względu na to, czy pracownik wykonuje wówczas pracę, podróżuje (np. przemieszcza się do lub z docelowego miejsca delegacji), czy oczekuje (np. na rozpoczęcie spotkania, pociąg, czy samolot), zalicza się do czasu pracy. Natomiast okres podróży służbowej przypadający poza rozkładem czasu pracy, należy zaliczyć do czasu pracy pod warunkiem, że pracownik wykonuje w tym czasie zadanie służbowe, także gdy ma to miejsce w trakcie podróżowania (przemieszczania się). Takie wnioski płyną z orzecznictwa Sądu Najwyższego, które z uwagi na brak w przepisach o czasie pracy odpowiednich regulacji, stanowi wytyczne w tym zakresie. Przykładowo w wyroku z 4 lipca 1978 r. (sygn. akt I PR 45/78, PiZS 1979/10/76) Sąd Najwyższy uznał, że: "Podczas podróży służbowej pracownik w zasadzie nie świadczy pracy i nie pozostaje w dyspozycji zakładu pracy w rozumieniu art. 128 K.p., chyba że podczas podróży wykonuje zatrudnienie.". W innym wyroku wyraził z kolei pogląd, że: "Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej oraz czas pobytu w tej miejscowości nie są pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 K.p.), lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlegają wliczeniu do jego normy (nie mogą być od niej odliczone) (...)" (por. wyrok SN z 23 czerwca 2005 r., sygn. akt II PK 265/04, OSNP 2006/5-6/76).

Czas podróży służbowej zaliczany i niezaliczany do czasu pracy

Rodzaj czynności Przypadające na rozkład
czasu pracy
Przypadające poza rozkładem czasu pracy
wykonywanie pracy/zadań służbowych zaliczany do czasu pracy zaliczany do czasu pracy
podróżowanie/przemieszczanie się niezaliczany do czasu pracy, chyba że podczas niego pracownik wykonuje zadanie służbowe np. prowadzi pojazd, którym przewozi innych pracowników wysłanych w podróż służbową
oczekiwanie na zadanie, odpoczynek niezaliczany do czasu pracy
Przykład

Przyjmujemy dane z pytania oraz zakładamy, że pracownik jest zatrudniony w stałych godzinach pracy od 800 do 1600. Do czasu pracy należy zaliczyć czas podróży służbowej przypadający:

  • w piątek: od 1100 do 1600 - w czasie rozkładowym (przemieszczanie się do miejsca docelowego) oraz od 1600 do 1800 - w czasie pozarozkładowym (wykonywanie pracy), która stanowi pracę w godzinach nadliczbowych dobowych (2 godz.),
  • w sobotę: od 700 do 1500 - w czasie pozarozkładowym, który w zakresie od 700 do 800 (1 godz.) stanowi nadgodzinę dobową (z doby piątkowej), a w pozostałym pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy (7 godz.),
  • w poniedziałek: praca od 700 do 800 (z dużym prawdopodobieństwem nadgodzina średniotygodniowa) i od 800 do 1300 - w czasie rozkładowym przemieszczanie się.


Ponieważ pracownik z pytania w czasie podróży służbowej nie wykonywał pracy w niedzielę, która jest dla niego dniem wolnym od pracy, pracodawca nie ma obowiązku zapewniania mu (za ten dzień) innego dnia wolnego. Jednakże taką formę rekompensaty powinien zastosować jeżeli, pracownik wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Wówczas na mocy art. 1513 K.p. należy pracownikowi (w terminie z nim uzgodnionym) udzielić innego dnia wolnego w terminie do końca okresu rozliczeniowego. Z kolei, gdy dochodzi do wykonywania pracy w godzinach nadliczbowych, pracownikowi oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje rekompensata w postaci dodatku (w wysokości i na zasadach określonych w art. 1511 K.p.) lub czasu wolnego (w wymiarze i na zasadach określonych w art. 1512 K.p.).

www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

PRZEPISY PRAWNE

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.