rozliczenie delegacji, delegacje krajowe, delegacje zagraniczne, podróże służbowe, diety
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 97 (2076) z dnia 4.12.2023

Rozliczenie czasu pracy w podróży służbowej obejmującej weekend

Członek zarządu spółki z o.o. jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w ramach tzw. podstawowego systemu czasu pracy (od poniedziałku do piątku). Odbył on zagraniczną podróż służbową obejmującą weekend. W tym czasie wykonywał obowiązki służbowe, tj. prowadził rozmowy handlowe w czasie targów. Jak należy rozliczyć czas pracy tego pracownika w czasie delegacji? Czy należy mu się dzień wolny po powrocie?

W pytaniu nie wskazano, czy podróż służbowa przypadła wyłącznie na tzw. wolny weekend, czy również na dni dla pracownika robocze. Na użytek odpowiedzi zakładam, że wspomniana podróż przypadła wyłącznie w sobotę i niedzielę (wolny weekend), a ponadto, że pracownik jest zatrudniony na pełny etat.

Podróż służbowa nie jest zaliczana do czasu pracy, z wyjątkiem dwóch sytuacji, tj. gdy:

  • podróż służbowa nakłada się na godziny pracy wynikające z rozkładu czasu pracy danego pracownika - wówczas zalicza się ona do czasu pracy w zakresie nakładającym się na grafik nawet wtedy, gdy pracownik nie wykonywał w tym czasie pracy,
  • pracownik w czasie podróży służbowej wykonuje pracę - do czasu pracy zalicza się w takiej sytuacji cały okres faktycznie wykonywanej pracy, niezależnie od tego, czy nakłada się na grafik czy też nie.

Za czas podróży służbowej nakładający się na grafik lub (i) w czasie której pracownik wykonywał efektywnie pracę, przysługuje wynagrodzenie za pracę. Gdyby praca wykonywana w czasie podróży służbowej okazała się pracą w nadgodzinach, to przysługuje za nią dodatek do wynagrodzenia lub czas wolny. Należy w tym miejscu przypomnieć, że nadgodziny występują dopiero po przekroczeniu normy dobowej (zazwyczaj 8-godzinnej), normy średniotygodniowej lub przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy (jeżeli taka przedłużona dniówka była przewidziana w grafiku).

W niektórych sytuacjach może też wystąpić konieczność udzielenia pracownikowi innego dnia wolnego od pracy. Dotyczy to np. przypadku wykonywania efektywnej pracy w czasie podróży służbowej przypadającej w dniu wolnym dla pracownika z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (na ogół jest to sobota) lub w wolną niedzielę. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przedstawionej sprawie. Podstawą do udzielenia dnia wolnego - niezależnie od wypłaty normalnego wynagrodzenia za godziny pracy (tu: udziału w targach) w sobotę i niedzielę - będą odpowiednio: art. 1513 K.p. i art. 15111 K.p. Trzeba podkreślić, że chodzi tu o cały dzień wolny, niezależnie od liczby przepracowanych godzin w wolną sobotę i niedzielę. Jeżeli praca w te dni przekraczała 8 godzin, to godziny pracy przekraczające ten pułap należy rozliczyć tak jak nadgodziny z przekroczenia dobowego.

www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże zagraniczne:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

marzec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

PRZEPISY PRAWNE

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.