rozliczenie delegacji, delegacje krajowe, delegacje zagraniczne, podróże służbowe, diety
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (578) z dnia 10.04.2023

Zagraniczna podróż służbowa, czy oddelegowanie do pracy za granicą?

Pracownicy firmy wykonują za granicą montaż specjalistyczny linii technologicznych. W zależności od stopnia komplikacji montażu pobyt za granicą trwa od jednego do trzech miesięcy. Czy praca za granicą może być kwalifikowana jako podróż służbowa, czy raczej jest to oddelegowanie?

Rozstrzygając, czy zagraniczny wyjazd pracowników z pytania jest podróżą służbową, czy oddelegowaniem należy przeanalizować, czy spełnione są łącznie trzy cechy podróży służbowej określone w art. 775 § 1 K.p.

Po pierwsze podróż służbowa musi odbywać się na polecenie pracodawcy, a tym samym wyklucza się z niej wszelkie wyjazdy, do których doszło na podstawie porozumienia pomiędzy stronami zatrudnienia. Jeśli pracodawca i pracownik zgodnie zadecydują, że przez pewien okres pracownik będzie wykonywał swoje obowiązki w innej miejscowości, znajdującej się poza siedzibą zakładu oraz poza dotychczasowym miejscem pracy, dochodzi do oddelegowania niezależnie od tego, czy jest ono uregulowane formalnie, tzn. czy strony podpisały aneks do umowy czasowo zmieniający miejsce świadczenia pracy. Nawet jeśli takiego dokumentu nie ma, w przedstawionych okolicznościach miejsce pracy ulega zmianie w sposób konkludentny, wskutek zgodnego zachowania stron.

Po drugie podróż służbowa obejmuje wykonanie konkretnego zadania służbowego. Powszechnie akceptowany jest pogląd, iż zadanie to musi być incydentalne względem pracy wykonywanej stale i systematycznie. W efekcie podróżą służbową nie będzie wyjazd, który obejmuje wykonywanie umówionej pracy w innym miejscu, niż wynikające z treści umowy o pracę. Taki przypadek cechuje oddelegowanie.

Po trzecie cechą podróży służbowej jest opuszczenie miejscowości siedziby pracodawcy, lub jeśli pracownikowi wyznaczono miejsce pracy poza tą miejscowością, opuszczenie tego stałego miejsca pracy.

Rozstrzygając, czy zagraniczny wyjazd pracowników z pytania jest podróżą służbową, czy oddelegowaniem należy więc przede wszystkim ustalić, czy odbywa się on na polecenie pracodawcy. Jeśli tak, pojawia się pytanie, czy prace przy montażu linii technologicznej można traktować jako incydentalne zadanie służbowe? Aby rozstrzygnąć tę wątpliwość, należy przede wszystkim porównać zadania realizowane w ramach montażu z umówioną pracą, którą pracownicy realizują na miejscu w siedzibie pracodawcy lub w stałym miejscu pracy. Jeśli montażyści pracują na co dzień jako pracownicy produkcji, wytwarzając w siedzibie pracodawcy elementy linii produkcyjnej, po czym np. raz do roku lub kilka razy w roku są wysyłani na montaż linii u klienta, to zadanie ma cechy incydentalności. W przypadku jednak, gdy osoby zajmujące się montażem są zatrudnione na stanowisku montażysty i jeżdżą regularnie na montaże u kolejnych klientów, zadanie realizowane wyjazdowo nie będzie różniło się w istotnych aspektach od pracy wykonywanej na co dzień. W takim przypadku nie powinna być również spełniona ostatnia cecha podróży służbowej, czyli opuszczenie stałego miejsca pracy, gdyż skoro do obowiązków pracowników należy instalowanie linii produkcyjnych, ich miejsce pracy powinno obejmować obszar, na którym pracodawca stale poszukuje klientów na swoje wyroby, np. obszar UE.

www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże zagraniczne:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

PRZEPISY PRAWNE

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.