rozliczenie delegacji, delegacje krajowe, delegacje zagraniczne, podróże służbowe, diety
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 45 (1607) z dnia 6.06.2019

Prawo do diety i rozliczenie przejazdów w podróży służbowej

Pracownik jest zatrudniony w systemie podstawowym, od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Został wysłany w podróż służbową. Wyjechał przed rozpoczęciem dniówki roboczej w poniedziałek i wrócił w piątek wieczorem. W czasie podróży miał zapewnione pełne wyżywienie, hotel i dojazd na koszt firmy. Czy pracownikowi przysługuje dieta? Czy godziny przejazdów w miejscu delegowania (przypadające poza rozkładowymi godzinami) oraz czas powrotu do domu zalicza się do czasu pracy?

W przypadku krajowej podróży służbowej (zakładamy, że o taką podróż chodzi w pytaniu) zapewnienie całodziennego wyżywienia wyłącza prawo do diety. Dieta jest bowiem świadczeniem przeznaczonym na pokrycie zwiększonych wydatków na wyżywienie w czasie podróży służbowej. Jeżeli więc pracownik nie ponosi tych wydatków (bo pracodawca zapewnił mu całodzienne wyżywienie), dieta się nie należy.

Powyższe wynika jednoznacznie z § 7 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 167).

Należy nadmienić, że ustalenia, czy pracownikowi zapewniono całodzienne bezpłatne wyżywienie, dokonuje się w odniesieniu do doby podróży służbowej, która nie pokrywa się z kalendarzową. Jeżeli pracownikowi w tak rozumianej dobie zapewniono wszystkie posiłki, które standardowo przypadają na porę dnia (nocy) objętą daną dobą podróży, wówczas należy uznać, że zapewniono całodzienne wyżywienie.

Podróż służbowa, w tym dojazd i powrót z miejsca delegowania, co do zasady nie jest zaliczana do czasu pracy. Do czasu pracy przyjmowane są tylko te odcinki podróży służbowej, które pokrywają się z rozkładowymi godzinami pracy pracownika lub w czasie których pracownik świadczył pracę. W związku z tym czas dojazdu i powrotu przypadający na godziny, w których pracownik zgodnie z rozkładem miał świadczyć pracę, jest jego czasem pracy. Natomiast czas podróży służbowej przypadającej poza godzinami pracy nie należy do czasu pracy. W związku z tym za takie przejazdy pracownikowi nie przysługuje w zamian ani wynagrodzenie, ani czas wolny od pracy.

Analogicznie należy potraktować czas poświęcony na przejazdy w miejscu delegowania. Jedynie w przypadku efektywnego wykonywania pracy w trakcie przyjazdów (w co wchodzi np. kierowanie na polecenie pracodawcy pojazdem, którym jadą inni delegowani pracownicy), cały okres, w którym pracownik ją świadczył, także poza jego harmonogramowymi godzinami pracy, zalicza się do czasu pracy.

www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

PRZEPISY PRAWNE

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.