rozliczenie delegacji, delegacje krajowe, delegacje zagraniczne, podróże służbowe, diety
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 22 (1065) z dnia 1.08.2020

Podróż służbowa w przypadku zmiennego miejsca wykonywania pracy

Zatrudniamy pracowników budowlanych. W ich umowach o pracę jako stałe miejsce wykonywania pracy mają wskazane jedno województwo. Przez większość czasu pracują jednak na obiektach położonych na terenie całego kraju. Wyjeżdżają także na budowy zlokalizowane za granicą (na Litwę). Wyjazdy pracowników poza województwo określone jako ich stałe miejsce pracy traktujemy jako podróż służbową. Czy prawidłowo zakwalifikowaliśmy te wyjazdy jako delegację?

Raczej nie. W sytuacji przedstawionej w pytaniu wystąpienie podróży służbowej jest wątpliwe.

Ze stanu faktycznego opisanego w pytaniu wynika, że miejsce wykonywania pracy określone w umowie o pracę zostało wskazane zbyt wąsko, nieadekwatnie do faktycznego miejsca jej świadczenia.

Można wyróżnić trzy sposoby określenia miejsca wykonywania pracy w umowie o pracę:

  • punktowo - przez wskazanie konkretnej miejscowości (adresu),
     
  • obszarowo - gdzie miejsce pracy określone jest przez wskazanie danego obszaru (np. województwa); takie ujęcie miejsca pracy w umowie często stosowane jest w przypadku przedstawicieli handlowych, których praca wiąże się ze stałym przemieszczaniem się po określonym terenie,
     
  • ruchomo - w odniesieniu do pracowników, którzy przemieszczają się po określonym terenie, ale zatrzymują się na dłużej w danych miejscowościach w celu wykonania pracy (np. pracownicy budowlani).

Niezależnie od sposobu określenia miejsca wykonywania pracy, zapis o stałym miejscu wykonywania pracy powinien odzwierciedlać faktyczne miejsce jej świadczenia. Miejscem pracy pracowników są więc te miejscowości (obszary), w których realnie i stale (lub w przeważającej części) świadczą pracę. W odniesieniu do przedstawionej sytuacji oznacza to, że ograniczenie miejsca wykonywania pracy do jednego województwa nie odpowiada faktycznemu obszarowi wykonywania pracy, którym - jak wynika z pytania - jest cały kraj. Prawidłowo ustalonym miejscem wykonywania pracy w umowie o pracę powinien więc być cały kraj (Polska), ewentualnie ta część kraju, w którym skoncentrowana jest większość inwestycji pracodawcy - z uściśleniem, że miejscem pracy pracownika są miejscowości położone na wskazanym obszarze, w których pracodawca prowadzi swoją działalność (tu: budowy). W granicach tak określonego miejsca pracy pracownicy nie będą przebywali w podróży służbowej, jest nią bowiem - zgodnie z art. 775 Kodeksu pracy - wyjazd pracownika, na polecenie pracodawcy, w celu wykonania zadania służbowego poza miejscowość siedziby pracodawcy lub poza swoje stałe miejsce pracy. Należy jednak zasygnalizować, że niezależnie od sposobu określenia stałego miejsca wykonywania pracy w umowie o pracę, występowanie podróży służbowej w przypadku pracowników mobilnych (do których w pewnym stopniu należą pracownicy budowlani) może zostać zakwestionowane.

wykrzyknik Podróż służbowa nie może polegać na stałym wykonywaniu umówionego rodzaju pracy, ponieważ jej celem jest zrealizowanie przez pracownika incydentalnego zadania służbowego.

Praca w warunkach stałego przemieszczania się, w celu wykonywania swoich normalnych obowiązków służbowych, nie może być traktowana jako podróż służbowa. Jak wynika z utrwalonego już orzecznictwa sądowego (patrz: orzecznictwo w ramce), nie można bowiem przyjąć, że pracownik mobilny, przemieszczający się po określonym terenie w celu świadczenia swojej zwykłej pracy, przebywa jednocześnie w ciągłej podróży służbowej.

"Pracownicy, których praca z istoty polega na przemieszczaniu na pewnym obszarze, nie odbywają podróży służbowych."

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 czerwca 2012 r., sygn. akt II UK 284/11

"(...) Z art. 775 § 1 K.p. wynika wprost, że podróż służbowa, która jest swoistą konstrukcją prawa pracy, ma charakter incydentalny. Jej podstawę formalną stanowi polecenie wyjazdu służbowego, które powinno określać zadanie oraz termin i miejsce jego realizacji. Zadanie musi być skonkretyzowane i nie może mieć charakteru generalnego. Nie jest zatem podróżą służbową wykonywanie pracy (zadań) w różnych miejscowościach, gdy przedmiotem zobowiązania pracownika jest stałe wykonywanie pracy (zadań) w tych miejscowościach. W konsekwencji wykonywaniem zadania służbowego w rozumieniu art. 775 § 1 K.p. nie jest wykonywanie pracy określonego rodzaju, wynikającej z charakteru zatrudnienia. Taka praca bowiem nigdy nie jest incydentalna, ale permanentna. (...)"

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 października 2013 r., sygn. akt II UK 104/13

www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 

Terminarz

wrzesień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.