rozliczenie delegacji, delegacje krajowe, delegacje zagraniczne, podróże służbowe, diety
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 11 (1090) z dnia 10.04.2021

Zwrot kosztów przejazdów samochodem elektrycznym w podróży służbowej

Niektórzy pracownicy odbywają podróż służbową prywatnym samochodem elektrycznym. W firmie zwracamy koszty przejazdu w formie kilometrówki, gdzie stawka za kilometr przebiegu pojazdu jest uzależniona od pojemności silnika. W jaki sposób dokonać rozliczenia kosztów przejazdów w podróży służbowej w przypadku samochodów elektrycznych, do których nie określa się pojemności silnika? Czy w tej sytuacji zwrot kosztów przejazdu w ogóle jest możliwy?

Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy (lub poza stałym miejscem pracy) przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Ta generalna zasada - wykluczająca przerzucenie na pracownika kosztów podróży służbowej - wynika z przepisów ustawowych, tj. z art. 775 § 1 Kodeksu pracy. Jest to przepis bezwzględnie obowiązujący, stąd pracodawca nie może odmówić zwrotu kosztów przejazdów w podróży służbowej odbytej prywatnym samochodem elektrycznym pracownika, argumentując, że brakuje w tym zakresie odpowiednich regulacji. Nie ulega jednak wątpliwości, że zwrot kosztów takich przejazdów jest problematyczny.

Zasady zwrotu kosztów przejazdu w podróży służbowej odbytego pojazdem niebędącym własnością pracodawcy wynikają z rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167), dalej: rozporządzenia delegacyjnego. Rozporządzenie to odnosi się do należności wypłacanych pracownikom zatrudnionym w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej. Stosowane jest również u pracodawców pozabudżetowych, jeżeli nie uregulowali zasad zwrotu należności delegacyjnych samodzielnie.

Jak wynika z § 3 ust. 4 rozporządzenia delegacyjnego, w przypadku, gdy podróż służbowa odbywana jest samochodem (motocyklem/motorowerem) niebędącym własnością pracodawcy, pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, ustaloną przez pracodawcę (tzw. kilometrówka). Stawka ta nie może być wyższa niż określona w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. z 2002 r. nr 27, poz. 271 ze zm.), dalej: rozporządzenie z dnia 25 marca 2002 r. Zgodnie z § 2 pkt 1 tego rozporządzenia, stawka za 1 km przebiegu pojazdu dla samochodu osobowego wynosi:

  • 0,5214 zł - w przypadku samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm3,
  • 0,8358 zł - w przypadku samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3.

Maksymalna stawka przebiegu pojazdu, służąca do wyliczenia tzw. kilometrówki, jest powiązana z pojemnością silnika, której samochód elektryczny nie posiada. Pojawia się więc pytanie, w jaki sposób rozliczyć przejazdy samochodem elektrycznym w podróży służbowej? Czy pracodawca może ustalić tę stawkę na dowolnym poziomie?

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, do którego nasze Wydawnictwo zwróciło się z zapytaniem w tej sprawie, stwierdziło w piśmie z dnia 11 stycznia 2021 r., że:

"(...) W opinii Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami zwrot kosztów przejazdów w podróży służbowej samochodem osobowym niebędącym własnością pracodawcy (analogicznie do zwrotu kosztów używania pojazdów do celów służbowych) dotyczy samochodu osobowego z silnikiem o pojemności skokowej, która jest parametrem właściwym dla silników spalinowych. (...)"

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w przywołanym stanowisku wskazało jednak, że problematyka regulowana przepisami rozporządzenia z dnia 25 marca 2002 r. należy do właściwości Ministerstwa Infrastruktury. Stąd nasze Wydawnictwo zwróciło się z prośbą o wydanie opinii w omawianej sprawie do wskazanego ministerstwa, które jednak nie zajęło stanowiska w sprawie.

Naszym zdaniem, w sytuacji przedstawionej w pytaniu, mimo braku regulacji dotyczącej samochodów elektrycznych w rozporządzeniu z dnia 25 marca 2002 r., dopuszczalny jest zwrot kosztów przejazdów w oparciu o to rozporządzenie. Pracodawca musi bowiem zwrócić wspomniane koszty, a każdy inny sposób ich rozliczenia, np. na podstawie oświadczenia pracownika, byłby problematyczny. Ze względu na rozliczenia podatkowo-składkowe kilometrówki uważamy, że bezpieczniejsze dla pracodawcy jest zastosowanie stawki za kilometr przebiegu odpowiedniej dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika do 900 cm3. Zaznaczamy jednak, że jest to własna interpretacja Wydawnictwa, o której potwierdzenie (bądź przedstawienie innego stanowiska) zwrócimy się do Ministerstwa Infrastruktury.

Pewnym potwierdzeniem tego stanowiska może być interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 11 lutego 2020 r., nr 0114-KDIP3-2.4011.587.2019.1.JK3. Organ podatkowy w tej interpretacji także skłonił się do zastosowania do samochodów elektrycznych stawki (ryczałtu) właściwych do samochodów o niższej pojemności silnika (tu: w zakresie ustalania przychodu z nieodpłatnego korzystania z firmowego samochodu elektrycznego do celów prywatnych pracownika - patrz: art. 12 ust. 2a ustawy o PDOF).

Więcej przeczytasz w Pisaliśmy o tym
Biuletynie Informacyjnym nr 12 z 20.04.2020 r.
na str. 43-44

www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.