rozliczenie delegacji, delegacje krajowe, delegacje zagraniczne, podróże służbowe, diety
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 47 (1818) z dnia 14.06.2021

Warunki wystąpienia podróży służbowej

Pracodawca, prowadząc rekrutację pracowników, zaznaczył w ofercie pracy, że praca będzie wykonywana w siedzibie pracodawcy i że nie będzie podróży służbowych. Czy przy takich warunkach naboru można później od pracowników wymagać takich podróży? Czy prawidłowe jest przyjęcie, że wyjazdy służbowe pracowników w ramach województwa, w którym wykonywana jest praca, nie są podróżą służbową?

Wystąpienie podróży służbowej zależy od zaistnienia jej ustawowych przesłanek, a nie od ustaleń jednej czy obu stron stosunku pracy. Oświadczenie pracodawcy, że w danym zatrudnieniu nie przewiduje kierowania pracowników w podróż służbową (zamieszczone np. w ofercie pracy) nie wyklucza więc, moim zdaniem, prawa pracodawcy do wydania polecenia odbycia takiej podróży. Niespójność takiego postępowania - w kontekście wcześniejszych informacji podanych w ofercie pracy - może być jedynie podstawą do rozważenia wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika, z uwagi na niezgodność warunków wykonywania pracy z wcześniejszymi zapowiedziami.

Jak wynika z art. 775 § 1 K.p., podróżą służbową jest wyjazd w celu wykonania zadania służbowego poza siedzibę pracodawcy lub poza stałe miejsce pracy pracownika (z wyjątkiem grupy zawodowej kierowców, która posiada odrębną definicję podróży służbowej). Jeżeli więc miejsce świadczenia pracy jest określone w umowie o pracę jako zlokalizowane w konkretnej miejscowości lub ogólniej, jako siedziba firmy, wówczas każdy wyjazd pracownika w celach służbowych poza granice miejscowości, w której znajduje się miejsce wykonywania pracy (siedziba firmy), będzie podróżą służbową. Pracodawca na mocy swoich wewnętrznych zarządzeń nie może podważać takiego rozumienia podróży służbowej. W przypadku ustalenia w umowie o pracę, że miejscem świadczenia pracy jest dany obszar, podróżą służbową jest dopiero wyjazd służbowy poza ten obszar.


Krajowa podróż służbowa trwająca poniżej 8 godzin nie uprawnia do diety, a trwająca od 8 do 12 godzin, daje prawo do połowy diety.


Należy nadmienić, że zasadniczo celem podróży służbowej powinno być wykonanie przez pracownika określonego przez pracodawcę zadania służbowego, a nie normalnej pracy ustalonej w umowie o pracę.

Pracownik nie powinien świadczyć swojej codziennej pracy w ramach powtarzających się lub długotrwałych podróży służbowych. Ewentualnie jako podróż służbowa może zostać zakwalifikowany sporadyczny wyjazd pracownika w celu wykonania normalnej pracy.

www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.