Gazeta Podatkowa nr 47 (1818) z dnia 14.06.2021
Warunki wystąpienia podróży służbowej
Pracodawca, prowadząc rekrutację pracowników, zaznaczył w ofercie pracy, że praca będzie wykonywana w siedzibie pracodawcy i że nie będzie podróży służbowych. Czy przy takich warunkach naboru można później od pracowników wymagać takich podróży? Czy prawidłowe jest przyjęcie, że wyjazdy służbowe pracowników w ramach województwa, w którym wykonywana jest praca, nie są podróżą służbową?
Wystąpienie podróży służbowej zależy od zaistnienia jej ustawowych przesłanek, a nie od ustaleń jednej czy obu stron stosunku pracy. Oświadczenie pracodawcy, że w danym zatrudnieniu nie przewiduje kierowania pracowników w podróż służbową (zamieszczone np. w ofercie pracy) nie wyklucza więc, moim zdaniem, prawa pracodawcy do wydania polecenia odbycia takiej podróży. Niespójność takiego postępowania - w kontekście wcześniejszych informacji podanych w ofercie pracy - może być jedynie podstawą do rozważenia wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika, z uwagi na niezgodność warunków wykonywania pracy z wcześniejszymi zapowiedziami.
Jak wynika z art. 775 § 1 K.p., podróżą służbową jest wyjazd w celu wykonania zadania służbowego poza siedzibę pracodawcy lub poza stałe miejsce pracy pracownika (z wyjątkiem grupy zawodowej kierowców, która posiada odrębną definicję podróży służbowej). Jeżeli więc miejsce świadczenia pracy jest określone w umowie o pracę jako zlokalizowane w konkretnej miejscowości lub ogólniej, jako siedziba firmy, wówczas każdy wyjazd pracownika w celach służbowych poza granice miejscowości, w której znajduje się miejsce wykonywania pracy (siedziba firmy), będzie podróżą służbową. Pracodawca na mocy swoich wewnętrznych zarządzeń nie może podważać takiego rozumienia podróży służbowej. W przypadku ustalenia w umowie o pracę, że miejscem świadczenia pracy jest dany obszar, podróżą służbową jest dopiero wyjazd służbowy poza ten obszar.
Krajowa podróż służbowa trwająca poniżej 8 godzin nie uprawnia do diety, a trwająca od 8 do 12 godzin, daje prawo do połowy diety.
Należy nadmienić, że zasadniczo celem podróży służbowej powinno być wykonanie przez pracownika określonego przez pracodawcę zadania służbowego, a nie normalnej pracy ustalonej w umowie o pracę.
Pracownik nie powinien świadczyć swojej codziennej pracy w ramach powtarzających się lub długotrwałych podróży służbowych. Ewentualnie jako podróż służbowa może zostać zakwalifikowany sporadyczny wyjazd pracownika w celu wykonania normalnej pracy.
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|