
Gazeta Podatkowa nr 55 (1826) z dnia 12.07.2021
Miejsce pracy przedstawiciela handlowego a podróż służbowa
Od 19 lipca 2021 r. zatrudnimy pracownika na stanowisku przedstawiciela handlowego. Jego praca będzie polegała na tym, że 1 lub 2 dni w tygodniu będzie pracował w siedzibie firmy, ale w większości będzie jeździł do klientów na terenie województwa mazowieckiego. Czy w umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy powinniśmy wpisać województwo mazowieckie? Czy w razie dodania drugiego miejsca pracy, tj. siedziby firmy w Warszawie, wyjazd do klienta poza Warszawę będzie podróżą służbową?
Pracodawca (Czytelnicy) w umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy powinien wskazać województwo mazowieckie, ewentualnie może też podać drugie miejsce jej świadczenia, tj. siedzibę firmy.
Pracownicy, którzy swoje normalne obowiązki służbowe wykonują w większości poza siedzibą pracodawcy, zaliczani są do tzw. pracowników mobilnych. Typowym przykładem pracownika mobilnego jest przedstawiciel handlowy, który zazwyczaj przemieszcza się po określonym w umowie o pracę terenie. Brak stałego miejsca wykonywania pracy znajduje na ogół odzwierciedlenie w treści umowy o pracę. Jako stałe miejsce wykonywania pracy wskazuje ona określony teren (np. jedno województwo), pokrywający się z obszarem, na którym pracownik wykonuje swoje obowiązki służbowe. Możliwe jest także podanie dwóch, a nawet więcej miejsc pracy na danym terenie, np. określone województwo oraz siedziba firmy.
Sposób określenia miejsca pracy ma istotne znaczenie dla ustalenia podróży służbowej pracownika mobilnego. Zgodnie z definicją podróży służbowej zawartą w art. 775 § 1 K.p., wyjazd w celach służbowych poza siedzibę pracodawcy lub poza stałe miejsce pracy powinien być zakwalifikowany jako podróż służbowa. W przypadku ustalenia stałego miejsca wykonywania pracy w granicach pewnego obszaru, podróżą służbową jest dopiero wyjazd służbowy poza ten obszar (tu: poza województwo mazowieckie). Trzeba jednak zasygnalizować, że stałe wykonywanie swojej normalnej pracy w terenie nie może być ocenione jako podróż służbowa (patrz ramka). Wskazanie w umowie o pracę siedziby firmy jako drugiego miejsca wykonywania pracy nie pozwoli więc zakwalifikować wyjazdów poza Warszawę jako takich podróży.
"Pracownicy, których praca z istoty polega na przemieszczaniu na pewnym obszarze, nie odbywają podróży służbowych". Wyrok z dnia 28 czerwca 2012 r., sygn. akt II UK 284/11
Wyrok z dnia 10 października 2012 r., sygn. akt II UK 72/12 |
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.03.2025 (poniedziałek)
17.03.2025 (poniedziałek)
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|