rozliczenie delegacji, delegacje krajowe, delegacje zagraniczne, podróże służbowe, diety
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 21 (501) z dnia 1.11.2019

Czy można zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki dotyczące podróży służbowej niezakończonej podpisaniem kontraktu?

Przedsiębiorca poniósł wydatki z tytułu zagranicznej podróży służbowej, w trakcie której miało dojść do podpisania kontraktu. Niestety wyjazd ten nie zakończył się podpisaniem umowy. Czy wydatki związane z takim wyjazdem stanowią koszt uzyskania przychodów?

Podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki z tytułu zagranicznej podróży służbowej, w trakcie której nie doszło do podpisania kontraktu, jeżeli wydatki te spełniają warunki wymienione w art. 22 ust. 1 updof.

Wydatki związane z podróżą służbową przedsiębiorcy stanowią koszt uzyskania przychodów, jeżeli spełniają warunki wymienione w art. 22 ust. 1 updof, tj. poniesione zostały w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła tych przychodów i nie są wymienione w art. 23 updof jako niestanowiące kosztów podatkowych.

To że podróż służbowa podatnika nie zakończyła się w przewidywany przez niego sposób, nie wpływa na możliwość rozliczenia poniesionych podczas tej podróży wydatków w kosztach uzyskania przychodów. Rozliczenie takie nie jest bowiem uwarunkowane uzyskaniem przychodu z tego konkretnego wyjazdu. Niemniej jednak to podatnik powinien być w stanie udowodnić, że poniesienie danego wydatku było racjonalne i gospodarczo uzasadnione i zmierzało do osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Podatnik rozliczając koszty związane ze swoją podróżą służbową, powinien ponadto pamiętać o ograniczeniach wynikających z:

1) art. 23 ust. 1 pkt 46 updof dotyczących poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania, stanowiącego własność podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, samochodu osobowego niebędącego składnikiem majątku, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 updof - gdy podatnik w podróż służbową pojechał prywatnym samochodem osobowym; w tym przypadku do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć 20% wydatków poniesionych z tytułu kosztów używania takiego samochodu na potrzeby działalności gospodarczej,

2) art. 23 ust. 1 pkt 46a updof odnoszących się do wydatków z tytułu kosztów używania samochodu osobowego, innego niż wymieniony w pkt 1, na potrzeby firmowe, gdy samochód ten jest wykorzystywany do tzw. celów mieszanych, a więc także poza działalnością gospodarczą - wtedy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć 75% wydatków poniesionych z tytułu kosztów używania takiego auta na potrzeby działalności gospodarczej,

3) art. 23 ust. 1 pkt 52 updof mających zastosowanie do diet przedsiębiorcy z tytułu podróży służbowych - w tej sytuacji wartość diet przedsiębiorcy, która może być ujęta w kosztach podatkowych, nie może przekroczyć wysokości diet przysługujących pracownikom, określonej w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167).

www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże zagraniczne:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.