Gazeta Podatkowa nr 93 (1864) z dnia 22.11.2021
Rozliczanie krajowych odcinków zagranicznej podróży służbowej
W wielu przypadkach zagraniczna podróż służbowa łączy się z przejazdem do granicy i od granicy na terenie kraju. Do takich krajowych odcinków zagranicznej podróży służbowej stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące krajowej podróży służbowej. Nie precyzują one jednak, w jaki sposób (łącznie czy oddzielnie) rozliczać wspomniane odcinki. Wobec braku odpowiednich przepisów, w kwestii tej wypowiedziały się urzędy.
Dieta w zależności od metody
Pracownik odbywający podróż służbową ma prawo do określonych świadczeń delegacyjnych, na pokrycie kosztów związanych z tą podróżą (art. 775 § 1 K.p.). Rodzaj świadczeń delegacyjnych oraz warunki ich wypłaty konkretyzuje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 167), zwane dalej rozporządzeniem delegacyjnym.
Podstawowym świadczeniem delegacyjnym jest dieta przeznaczona na pokrycie kosztów wyżywienia w podróży, a w przypadku podróży zagranicznej również na pokrycie drobnych wydatków. Dieta z tytułu krajowej podróży służbowej wynosi 30 zł za dobę podróży. Ustala się ją za okres od rozpoczęcia podróży (wyjazdu) do zakończenia podróży (przyjazdu) po wykonaniu zadania służbowego (§ 7 ust. 1 rozporządzenia delegacyjnego). Jeżeli podróż krajowa trwa nie dłużej niż dobę i wynosi:
- poniżej 8 godzin - dieta nie przysługuje,
- od 8 do 12 godzin - przysługuje 50% diety,
- ponad 8 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.
W przypadku podróży służbowej odbywanej wyłącznie na terenie kraju, ustalenie długości podróży i związanych z nią diet zazwyczaj nie przysparza większych trudności. Problem pojawiał się jednak z rozliczaniem krajowych odcinków podróży zagranicznej, które integralnie wiązały się z wyjazdem służbowym za granicę i powrotem z tego wyjazdu do kraju. Przepisy rozporządzenia delegacyjnego nie precyzują (i nie czyniły tego w przeszłości), w jaki sposób - łącznie czy oddzielnie - rozliczać krajowe odcinki zagranicznej podróży służbowej. Opowiedzenie się za konkretną metodą rozliczania wspomnianych odcinków ma bezpośredni wpływ na ustalenie prawa do diety krajowej i jej wysokości. Sumowanie odcinków częściej może skutkować powstaniem prawa do diety, w przeciwieństwie do ich odrębnego rozliczania.
Różne stanowiska na przestrzeni lat
Kwestia rozliczania krajowych odcinków podróży zagranicznej - wobec braku odpowiednich regulacji prawnych - kilkakrotnie była przedmiotem opinii urzędów. W sprawie wypowiadali się zarówno Państwowa Inspekcja Pracy, jak i resort pracy.
Pierwszy z wymienionych urzędów w opinii z dnia 2 lutego 2009 r., znak GPP-417-4560-10/09/PE/RP, uznał, że: "(...) w przypadku pracownika wyjeżdżającego w zagraniczną podróż służbową, w czasie której w jednej dobie dojeżdża on do granicy państwa, a w innej dobie po zakończeniu podróży zagranicznej, wraca z granicy państwa do miejsca ustalonego przez pracodawcę jako miejsce zakończenia delegacji, odbywa on dwie podróże krajowe i jedną podróż zagraniczną. (...)". Natomiast Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (aktualnie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej) uznało w swoim piśmie z dnia 3 lutego 2009 r., iż krajowe odcinki podróży zagranicznej można, dla potrzeb ustalenia prawa do diety, sumować.
Resort pracy zmienił powyższe stanowisko po wejściu w życie nowego (aktualnego) rozporządzenia dotyczącego podróży służbowej, co nastąpiło 1 marca 2013 r. Tym razem Ministerstwo uznało, że krajowe odcinki podróży zagranicznej w każdym przypadku należy rozliczać oddzielnie. Powtórzyło tę opinię w piśmie z dnia 24 września 2021 r., będącym odpowiedzią na zapytanie naszego Wydawnictwa. Jednak, co było nowością, zastrzegło możliwość sumowania, dla potrzeb ustalenia diety, krajowych odcinków podróży zagranicznej na podstawie przepisów zakładowych (patrz ramka).
"(...) Zgodnie z § 21 rozporządzenia (delegacyjnego - przyp. red.), w przypadku odbywania podróży zagranicznej w połączeniu z przejazdem na obszarze kraju, przepisy rozdziału 2 stosuje się odpowiednio. W opinii Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, odcinki podróży krajowej - odpowiednio poprzedzający moment rozpoczęcia podróży zagranicznej i odbywany po przekroczeniu granicy polskiej w drodze powrotnej - należałoby traktować rozdzielnie. Oznaczałoby to, że czas tych podróży nie podlegałby sumowaniu. Rozpoczęcie podróży zagranicznej w chwili przekroczenia granicy polskiej, w ocenie resortu rodziny, oznacza przerwanie czasu trwania podróży krajowej. (...) (...) Obowiązujące, u danego pracodawcy, zakładowe regulacje mogą przewidywać inne warunki zwrotu należności za podróże służbowe, niż wynikające z przepisów mających zastosowanie do wypłacania należności za podróże służbowe pracowników sfery budżetowej, z tym jednak, że - zgodnie z art. 775 § 4 K.p. - nie mogą one ustalać diety za dobę podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza jego granicami w wysokości niższej niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju określona dla pracownika sfery budżetowej (...). Nie ma przeszkód prawnych, aby przedmiotem zakładowych regulacji (ustaleń) był sposób ustalania prawa pracownika do diety za odcinki podróży krajowej - odpowiednio poprzedzający moment rozpoczęcia podróży zagranicznej i odbywany po przekroczeniu granicy polskiej w drodze powrotnej. (...)". Odpowiedź Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 24 września 2021 r., na zapytanie naszego Wydawnictwa |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320)
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|