Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 7 (289) z dnia 1.04.2011
Dieta z tytułu zagranicznej podróży dla zleceniobiorcy a składki ZUS i zaliczka na podatek dochodowy
Osoba zatrudniona w spółce z o.o. na podstawie umowy zlecenia zgodnie z umową otrzymuje, obok wynagrodzenia określonego kwotowo, diety i inne należności z tytułu zagranicznej podróży. Czy należności z tytułu podróży są oskładkowane i opodatkowane?
Nie, jeżeli zostały spełnione warunki, o których mowa poniżej.
Podstawę wymiaru składek ZUS zleceniobiorcy, któremu w umowie odpłatność określono kwotowo stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu umowy zlecenia. Przychodami tymi są otrzymane lub postawione do dyspozycji zleceniobiorcy pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 ustawy o pdof).
Ważne: Od 1 sierpnia 2010 r. przy ustalaniu podstawy wymiaru składek ZUS zleceniobiorców stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia składkowego wyłączające niektóre rodzaje przychodów z oskładkowania (§ 5 ust. 2 rozporządzenia składkowego). |
Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 15 rozporządzenia składkowego, nie stanowią podstawy wymiaru składek ZUS diety i inne należności z tytułu podróży służbowej pracownika (także zleceniobiorcy) - do wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. W powołanym przepisie mowa jest o rozporządzeniach Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w tej sprawie opublikowanych odpowiednio w Dz. U. nr 236, poz. 1990 z późn. zm. (z tytułu podróży na obszarze kraju) oraz w Dz. U. nr 236, poz. 1991 z późn. zm. (z tytułu podróży poza granicami kraju).
Jeżeli zaś chodzi o kwestię opodatkowania należności za czas podróży zleceniobiorcy, to powołać należy przepis art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) ustawy o pdof. Na jego podstawie wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Powołany przepis stosuje się m.in., jeżeli otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów (art. 21 ust. 13 pkt 1 ustawy o pdof). Zwolnienie przysługuje do wysokości wynikającej m.in. z przepisów ww. rozporządzeń z dnia 19 grudnia 2002 r.
W związku z powyższym, jeżeli zleceniodawca przyznał zatrudnionemu na podstawie umowy zlecenia należności w związku z odbytą zagraniczną podróżą, to otrzymane z tego tytułu świadczenia w ramach powyższych przepisów korzystają ze zwolnienia z oskładkowania i opodatkowania. Jeżeli zleceniobiorca otrzymałby diety i inne należności z tytułu zagranicznej podróży w wysokości wyższej niż określona przepisami ww. rozporządzenia, to nadwyżka podlegałaby oskładkowaniu i opodatkowaniu.
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|