Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 29 (712) z dnia 10.10.2010
Dieta w zagranicznej podróży służbowej zależy od państwa docelowego
Wysłaliśmy pracownika na kilka tygodni w delegację do Francji. Ponieważ miejscowość docelowa podróży znajdowała się tuż przy granicy niemieckiej, pracownik zamieszkał w hotelu w Niemczech i codziennie dojeżdżał do zakładu we Francji. Jaka dieta, francuska czy niemiecka, należy się pracownikowi w tym przypadku?
Wysokość diety przysługującej pracownikowi z tytułu zagranicznej podróży służbowej ustalamy w oparciu o państwo docelowe podróży. Wynika to wprost z § 4 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. nr 236, poz. 1991 ze zm.), który stanowi, iż dieta przysługuje w wysokości obowiązującej dla docelowego państwa podróży. W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownikowi przysługuje więc dieta należna w przypadku podróży służbowej do Francji. Zgodnie z załącznikiem do ww. rozporządzenia, wynosi ona 45 euro za dobę podróży. Za każdą taką zakończoną dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, natomiast za niepełną dobę podróży przysługuje:
-
do 8 godzin - 1/3 diety,
-
ponad 8 do 12 godzin - 1/2 diety,
-
ponad 12 godzin - dieta w pełnej wysokości.
W omawianej sprawie trudniejsze do rozstrzygnięcia może być natomiast ustalenie, w odniesieniu do jakiego limitu powinien nastąpić zwrot kosztów noclegu. Jak stanowi § 9 ww. rozporządzenia, za nocleg przysługuje pracownikowi zwrot kosztów w wysokości stwierdzonej rachunkiem hotelowym, w granicach ustalonego na ten cel limitu określonego w załączniku do ww. rozporządzenia.
Powyższy załącznik wskazuje kwoty diet w odniesieniu do poszczególnych państw oraz odpowiadające im limity maksymalnych kosztów noclegu. Obie wartości - diety i limit na nocleg ujęte są w tym samym zestawieniu tabelarycznym, w odniesieniu do państwa, będącego docelowym państwem podróży służbowej. Wydaje się więc, że przepisy rozporządzenia zakładają sytuację, w której pracownik, który dotarł do państwa docelowego zagranicznej podróży służbowej i realizuje tam zadanie służbowe, odbywa noclegi również w tym państwie.
Jednak trzeba pamiętać, że wspomniane limity (jak też wysokość diety) różnią się w odniesieniu do poszczególnych państw, co świadczy o tym, że są one ustalane z uwzględnieniem przeciętnych, szacunkowych chociażby kosztów utrzymania w danym kraju. Przykładowo, wysokość limitu zwrotu kosztów noclegu we Francji jest wyższa niż w Niemczech. Wskazuje to na konieczność rozliczania tych kosztów w oparciu o limity obowiązujące dla państwa, w którym przypada nocleg, tym bardziej, że przepisy rozporządzenia nie wiążą omawianych limitów z państwem docelowym podróży służbowej, jak to jest w przypadku diety za służbową podróż zagraniczną.
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże zagraniczne:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|