Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (468) z dnia 10.09.2018
Krajowa czy zagraniczna podróż służbowa?
Siedziba zakładu pracy znajduje się blisko granicy. Czy pracownik, który otrzymał polecenie wyjazdu służbowego może odbyć podróż częściowo przez państwo sąsiednie? W jaki sposób rozliczyć taką podróż?
Pracownik w trakcie podróży służbowej może część drogi pokonać przejeżdżając przez terytorium państwa sąsiedniego. Pomimo przekroczenia granicy, podróż taka będzie krajową.
Sposób rozliczenia podróży służbowej różni się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z wyjazdem krajowym, czy zagranicznym. Brak jest w przepisach prawnych, związanych z omawianą tematyką, definicji podróży na terenie kraju i poza nim. Wskazówką w tym zakresie mogą być regulacje zawarte w przepisie § 13 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167), dalej rozporządzenia. Stanowi on, że w przypadku wyjazdów zagranicznych, należy je rozliczać zgodnie z wytycznymi obowiązującymi dla państwa docelowego podróży służbowej (zgodnie z załączoną do rozporządzenia tabelą). Z powyższego wynika, że decydując o sposobie zwrotu należności z tytułu podróży służbowej należy brać pod uwagę to, dokąd pracownik się udaje, czyli cel podróży. Nie mamy więc do czynienia z wyjazdem zagranicznym w sytuacji, gdy miejscowość docelowa podróży służbowej będzie znajdowała się na terenie Polski. Nie zmieni tego nawet fakt, że pracownik po drodze przekroczy granicę naszego kraju, gdyż wybór najkrótszej i co za tym idzie, najbardziej korzystnej trasy, nawet jeżeli odbędzie się ona częściowo przez kraj sąsiedni, jest racjonalny i uzasadniony ekonomicznie, a samo przebywanie przez jakiś czas, niejako "przy okazji", w innym państwie, nie spowoduje powstania po stronie pracodawcy obowiązku rozliczenia wyjazdu jak zagraniczną podróż służbową. Wyjazd taki należy więc rozliczyć zgodnie z przepisami § 1-11 rozporządzenia.
Dodajmy, że rozporządzenie reguluje wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w jednostce państwowej lub samorządowej. Pracodawca spoza sfery budżetowej ustaleń takich powinien dokonać w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania bądź w umowie o pracę, jeżeli nie jest objęty układem zbiorowym lub nie ma obowiązku ustalania regulaminu wynagradzania (art. 775 § 3 K.p.), pamiętając, że wysokość diety nie może być niższa niż ta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju określona dla pracownika państwowej lub samorządowej jednostki sfery budżetowej (art. 775 § 4 K.p.). Jeżeli przepisy wewnętrzne nie zawierają regulacji w tej sprawie, należności na pokrycie kosztów podróży służbowej należy ustalać odpowiednio według przepisów rozporządzenia (art. 775 § 5 K.p.).
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|