rozliczenie delegacji, delegacje krajowe, delegacje zagraniczne, podróże służbowe, diety
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (468) z dnia 10.09.2018

Krajowa czy zagraniczna podróż służbowa?

Siedziba zakładu pracy znajduje się blisko granicy. Czy pracownik, który otrzymał polecenie wyjazdu służbowego może odbyć podróż częściowo przez państwo sąsiednie? W jaki sposób rozliczyć taką podróż?

Pracownik w trakcie podróży służbowej może część drogi pokonać przejeżdżając przez terytorium państwa sąsiedniego. Pomimo przekroczenia granicy, podróż taka będzie krajową.

Sposób rozliczenia podróży służbowej różni się w zależności od tego, czy mamy do czynienia z wyjazdem krajowym, czy zagranicznym. Brak jest w przepisach prawnych, związanych z omawianą tematyką, definicji podróży na terenie kraju i poza nim. Wskazówką w tym zakresie mogą być regulacje zawarte w przepisie § 13 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167), dalej rozporządzenia. Stanowi on, że w przypadku wyjazdów zagranicznych, należy je rozliczać zgodnie z wytycznymi obowiązującymi dla państwa docelowego podróży służbowej (zgodnie z załączoną do rozporządzenia tabelą). Z powyższego wynika, że decydując o sposobie zwrotu należności z tytułu podróży służbowej należy brać pod uwagę to, dokąd pracownik się udaje, czyli cel podróży. Nie mamy więc do czynienia z wyjazdem zagranicznym w sytuacji, gdy miejscowość docelowa podróży służbowej będzie znajdowała się na terenie Polski. Nie zmieni tego nawet fakt, że pracownik po drodze przekroczy granicę naszego kraju, gdyż wybór najkrótszej i co za tym idzie, najbardziej korzystnej trasy, nawet jeżeli odbędzie się ona częściowo przez kraj sąsiedni, jest racjonalny i uzasadniony ekonomicznie, a samo przebywanie przez jakiś czas, niejako "przy okazji", w innym państwie, nie spowoduje powstania po stronie pracodawcy obowiązku rozliczenia wyjazdu jak zagraniczną podróż służbową. Wyjazd taki należy więc rozliczyć zgodnie z przepisami § 1-11 rozporządzenia.

Dodajmy, że rozporządzenie reguluje wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w jednostce państwowej lub samorządowej. Pracodawca spoza sfery budżetowej ustaleń takich powinien dokonać w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania bądź w umowie o pracę, jeżeli nie jest objęty układem zbiorowym lub nie ma obowiązku ustalania regulaminu wynagradzania (art. 775 § 3 K.p.), pamiętając, że wysokość diety nie może być niższa niż ta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju określona dla pracownika państwowej lub samorządowej jednostki sfery budżetowej (art. 775 § 4 K.p.). Jeżeli przepisy wewnętrzne nie zawierają regulacji w tej sprawie, należności na pokrycie kosztów podróży służbowej należy ustalać odpowiednio według przepisów rozporządzenia (art. 775 § 5 K.p.).

www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

PRZEPISY PRAWNE

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.