rozliczenie delegacji, delegacje krajowe, delegacje zagraniczne, podróże służbowe, diety
lupa
31 stycznia 2022 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US: PIT-16A, PIT-19A za 2021 r. 31 stycznia 2022 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US: CIT-6R, CIT-6AR, CIT-10Z, CIT-11R za 2021 r. 31 stycznia 2022 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US: PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/PIT-11A, PIT-4R, PIT-8AR za 2021 r. 31 stycznia 2022 r. (poniedziałek) mija termin złożenia do US druku ZAW-RD, tj. zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT)
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (484) z dnia 10.05.2019

Ustalenie czasu pracy w trakcie podróży służbowej

Pracownik zatrudniony w systemie podstawowym (od 700 do 1500), z sobotami wolnymi od pracy, został wysłany na targi do innej miejscowości, gdzie przebywał od czwartku do niedzieli. Podróż odbył samochodem firmowym oraz miał zapewniony hotel i trzy posiłki. Jak rozliczyć jego czas pracy w trakcie przebywania w podróży służbowej? Czy przysługiwały mu jeszcze jakieś należności z tytułu podróży służbowej?

Pracownik wykonujący na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy odbywa tzw. podróż służbową. W czasie jej trwania do czasu pracy zalicza się tę część podróży, która została przez zainteresowanego przepracowana (podczas której wykonywał powierzone zadanie), a tę podczas której nie pracował, jedynie w przedziale, który przypadał na godziny rozkładowej pracy. Sąd Najwyższy w wyroku z 23 czerwca 2005 r. (sygn. akt II PK 265/04, OSNP 2006/5-6/76) wyjaśnił, że: "Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej oraz czas pobytu w tej miejscowości nie są pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 K.p.), lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlegają wliczeniu do jego normy (nie mogą być od niej odliczone), natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy mają w sferze regulacji czasu pracy i prawa do wynagrodzenia doniosłość o tyle, o ile uszczuplają limit gwarantowanego pracownikowi czasu odpoczynku.".

Zwracamy uwagę! Do czasu pracy nie zalicza się prowadzenia pojazdu, chyba że w tym okresie pracownik kierujący pojazdem wykonuje czynności służbowe (por. wyrok SN z 6 maja 2014 r., sygn. akt II PK 219/13, OSNP 2015/10/132 oraz TSUE z 10 września 2015 r., sygn. akt C-266/14, ZOTS i S 2015/9/1-578).

Przykład

Przyjmujemy dane z pytania i dodatkowo, że pracownik przebywał w podróży od 1200 w czwartek do 2100 w niedzielę, nie przewoził innych osób, a powierzone zadania przewidywały obsługę stoiska targowego, które było czynne od 800 do 1800 w piątek i sobotę oraz od 800 do 1400 w niedzielę. Pracownik prowadził samochód służbowy zarówno w drodze do miejsca docelowego, jak i z powrotem po 5 godzin.

Z całego okresu podróży pracownikowi zaliczono do czasu pracy:

  • w czwartek czas od 1200 do 1500 (3 godz.) - przejazd przypadający na rozkładową dniówkę),
     
  • w piątek od 700 do 800 (1 godz.) - oczekiwanie na podjęcie powierzonego zadania przypadające na rozkładową dniówkę i od 800 do 1800 (10 godz.) - wykonywanie powierzonego zadania,
     
  • w sobotę od 800 do 1800 (10 godz.) - wykonywanie powierzonego zadania,
     
  • w niedzielę od 800 do 1400 (6 godz.) - wykonywanie powierzonego zadania.

Pracownikowi nie zapewniono odpoczynku tygodniowego.


Odpowiadając na drugie pytanie wyjaśniamy, że pracownikowi wysłanemu w podróż służbową przysługują należności na pokrycie kosztów z nią związanych (art. 775 § 1 K.p.). W sferze tzw. budżetowej wysokość oraz warunki ich ustalania reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w tej sprawie (Dz. U. poz. 167), dalej rozporządzenie o podróżach służbowych. Pozostali pracodawcy mogą warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej uregulować w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli nie są objęci układem lub nie są obowiązani do ustalenia regulaminu. Postanowienia tych aktów nie mogą ustalać diety za dobę podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju w wysokości niższej niż krajowa dieta pracownika sfery budżetowej. Jeśli nie zdecydowali się na określenie omawianych kwestii samodzielnie, są objęci przepisami rozporządzenia o podróżach służbowych.

Przepisy prawne Rozporządzenie o podróżach służbowych dostępne jest w serwisie www.przepisy.gofin.pl.

Zakładając, że pracodawca z pytania stosuje regulacje rozporządzenia o podróżach służbowych, to pracownikowi może przysługiwać co najwyżej zwrot innych wydatków np. poniesionych na przejazd drogami płatnymi i autostradami, postój w strefie płatnego parkowania, miejsca parkingowe. Jeżeli pracownik poniósł tego typu koszty, to jest obowiązany to udokumentować, w tym w szczególności rachunkami, fakturami lub biletami, a jeżeli ich przedłożenie nie jest możliwe, w drodze pisemnego oświadczenia o dokonanym wydatku i przyczynach braku jego udokumentowania. Wszystkie pozostałe miał zapewnione.

www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.