Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (532) z dnia 10.05.2021
Wysokość diety dla pracownika przebywającego w podróży służbowej trwającej niepełną dobę
Pracownicy dość często odbywają krajowe podróże służbowe, które trwają kilka dni, a czasem jedynie parę godzin. W jakiej wysokości ustalić pracownikowi dietę, gdy w podróży przebywa 8 godzin albo dobę (kilka dób) i 8 godzin. Czy w obydwu przypadkach po przekroczeniu tych 8 godzin pracownik nabywa prawo do diety w pełnej wysokości?
Dieta to jedna z należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Przysługuje pracownikowi wykonującemu zadanie służbowe na polecenie pracodawcy poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy.
Wysokość oraz warunki ustalania diety określone zostały w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167), dalej rozporządzeniu o podróżach służbowych. Przy czym w myśl art. 775 § 3 K.p., pracodawca spoza sfery budżetowej może określić warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania. Postanowienia zawarte w ww. dokumentach nie mogą ustalać krajowej, jak i zagranicznej diety za dobę podróży w wysokości niższej niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju określona dla sfery budżetowej.
Kalkulatory podróży służbowych dostępne są w serwisie www.kalkulatory.gofin.pl. |
Jeżeli pracodawca nie należy do sfery budżetowej oraz nie wprowadził innych zasad ustalania należności związanych z podróżą służbową, ma obowiązek stosować rozporządzenie o podróżach służbowych (art. 775 § 5 K.p.). Zgodnie z przepisami tego aktu prawnego, z tytułu podróży krajowej pracownikowi przysługuje dieta na pokrycie kosztów wyżywienia i wynosi ona 30 zł za dobę podróży. Kwotę tę zmniejsza się w razie zapewnienia pracownikowi bezpłatnego wyżywienia albo korzystania przez niego z usługi hotelarskiej, w ramach której zapewniono to wyżywienie, przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio: śniadanie - 25% diety, obiad - 50% diety, kolacja - 25% diety.
Dieta jest uzależniona od długości trwania podróży służbowej. Jeżeli trwa ona nie dłużej niż dobę i wynosi:
- mniej niż 8 godzin - dieta nie przysługuje,
- od 8 do 12 godzin - przysługuje 50% diety,
- ponad 12 godzin - przysługuje dieta w pełnej wysokości.
Gdy natomiast podróż trwa dłużej niż dobę, za każdą pełną dobę przysługuje dieta w pełnej wysokości, a za niepełną, ale rozpoczętą:
- do 8 godzin (czyli 8 godz. albo mniej) - przysługuje 50% diety,
- ponad 8 godzin (czyli chociażby 8 godz. i 1 min.) - przysługuje dieta w pełnej wysokości.
Przykład |
Pracownik został wysłany w krajową podróż służbową. Z miasta, które stanowiło siedzibę pracodawcy wyruszył o 715, a jego powrót nastąpił w tym samym dniu o 1515. Jego podróż trwała równo 8 godzin, zatem przysługuje mu 50% diety. Dietę w pełnej wysokości pracodawca musiałby wypłacić gdyby podróż trwała więcej niż 12 godzin (np. 12 godz. i 1 min.).
Jeśli podróż służbowa trwałaby 7 godzin i 59 minut, pracownik nie nabyłby prawa do diety.
Przykład |
Załóżmy, że podróż pracownika z przykładu 1 trwała równo 32 godziny. W tej sytuacji pracownikowi należy wypłacić dietę w pełnej wysokości za pierwsze 24 godziny podróży (pierwszą dobę) oraz dietę w wysokości połowy stawki za kolejne 8 godzin.
Gdyby podróż służbowa trwała więcej niż 32 godziny (np. 32 godz. i 1 min.), pracownik otrzymałby dietę w pełnej wysokości za dwie doby.
www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|