rozliczenie delegacji, delegacje krajowe, delegacje zagraniczne, podróże służbowe, diety
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (391) z dnia 1.07.2015

Podróż służbowa do miejscowości sąsiadującej z miejscem zameldowania

Pracownik zatrudniony w Gdańsku został wysłany w 2-dniową delegację do Warszawy. Ponieważ niedaleko Warszawy ma on mieszkanie i tam jest zameldowany, w czasie delegacji nocował we własnym lokalu, a po zakończeniu podróży pozostał w nim na cały weekend. Pracodawca nie zapewnił pracownikowi posiłków. Czy jest obowiązany wypłacić diety oraz ryczałt za nocleg? Nadmieniamy, że pracodawca ustala należności z tytułu podróży służbowych na zasadach określonych w rozporządzeniu o podróżach pracowników sfery budżetowej.

Z tytułu podróży służbowej pracownikowi przysługują należności na pokrycie związanych z nią kosztów, w tym: przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, noclegów, innych niezbędnych, udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb. Ponadto ma on prawo do diet na pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia.

W literaturze przedmiotu podkreśla się, że dieta w podróży krajowej rekompensuje różnicę między wydatkami na cele żywieniowe ponoszonymi podczas podróży m.in. w związku ze spożyciem posiłków w lokalach gastronomicznych. Występują zatem także sytuacje, w których świadczenie to nie przysługuje.

Ważne: Dieta z tytułu krajowej podróży służbowej nie przysługuje za czas delegowania do miejscowości pobytu stałego lub czasowego pracownika.

Jeżeli chodzi o koszty noclegów, to co do zasady zwraca się je w kwocie stwierdzonej rachunkiem hotelowym (do dwudziestokrotności stawki diety), a w przypadku nie przedłożenia rachunku, w postaci ryczałtu w wysokości 150% diety. Jednakże stosownie do § 8 ust. 5 rozporządzenia o podróżach służbowych, należności na pokrycie kosztów noclegu nie przysługują:

  • za czas przejazdu,
     
  • jeżeli pracodawca uzna, że pracownik ma możliwość codziennego powrotu do miejscowości stałego lub czasowego pobytu.

Jak wyjaśniło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych (na stronie internetowej www.msw.gov.pl): "(...) zameldowanie służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu osoby w miejscu, w którym się zameldowała". Przy czym stosownie do art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. z 2015 r. poz. 388) obowiązek meldunkowy polega na zameldowaniu się w miejscu pobytu stałego lub czasowego. Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania. Natomiast pobytem czasowym jest przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem. Pobyt czasowy w rozumieniu ustawy to przebywanie poza miejscem pobytu stałego przez okres ponad 3 miesięcy.

W świetle powołanych przepisów miejsce zameldowania mogłoby mieć wpływ na prawo do diet, gdyby było takie samo jak miejscowość docelowa podróży. Ponieważ w okolicznościach wskazanych w pytaniu tak nie jest, nie ma podstaw do negowania prawa do diet.

  Przykład  

Pracownik zatrudniony w Gdańsku, zameldowany na pobyt stały w Nowym Dworze Mazowieckim, w dniu 21 maja 2015 r. został wysłany w dwudniową podróż służbową do Warszawy. Pracodawca wskazał jako miejscowość rozpoczęcia podróży Gdańsk, a zakończenia (po wykonaniu zadania) Nowy Dwór Mazowiecki.

Pracownik odbył podróż pociągiem, rozpoczynając ją o 500 w wyznaczonym dniu (czwartek). Po przybyciu na miejsce odbył spotkanie biznesowe, a następnie udał się do Nowego Dworu Mazowieckiego, gdzie dotarł o 1600 i nocował. W kolejnym dniu (piątek) wyjechał o 800 na następne spotkanie, które zakończyło zlecone zadanie, a do miejscowości stałego pobytu powrócił o 1700 i został tam przez cały weekend.

Pracodawca zaliczył pracownikowi do podróży służbowej okres od 500 w czwartek do 1700 w piątek przyznając dwie diety. Pracownik nie nabył natomiast prawa do ryczałtu za nocleg.

www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

PRZEPISY PRAWNE

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.