rozliczenie delegacji, delegacje krajowe, delegacje zagraniczne, podróże służbowe, diety
lupa
A A A

Przegląd Podatku Dochodowego nr 20 (500) z dnia 20.10.2019

Ryczałt na dojazd w podróży służbowej wolny od podatku

Przez miesiąc pracownik przebywał w podróży służbowej. W rozliczeniu jej kosztów wykazał m.in. ryczałt na dojazdy środkami komunikacji miejscowej za dni wolne od pracy. Czy w przypadku gdy pracodawca wypłaci ten ryczałt pracownikowi, znajdzie do niego zastosowanie zwolnienie od podatku dochodowego?

Ryczałt na dojazdy komunikacją miejscową przysługuje pracownikowi będącemu w podróży służbowej niezależnie od tego, czy ponosi on koszty z tytułu dojazdów w dni robocze czy w dni wolne od pracy.

Pracownik może otrzymać od pracodawcy polecenie wykonania zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub stałe miejsce pracy pracownika (art. 775 § 1 Kodeksu pracy). Dopuszczając możliwość delegowania pracownika w podróż służbową, krajową lub zagraniczną, przepisy prawa pracy nakładają jednocześnie na pracodawcę obowiązek zwrotu kosztów związanych z podróżą.

Na gruncie przepisów podatkowych świadczenie pieniężne otrzymane z tego tytułu stanowi u pracownika przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 updof, ale nie zawsze podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a updof przewidziano bowiem, że diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego, ale tylko do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Z uwagi na to odesłanie, przy ustalaniu warunków i zakresu zwolnienia podatkowego należy uwzględniać regulacje zawarte w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167), zwanym dalej rozporządzeniem.

§ 2 rozporządzenia, wśród należności, które przysługują pracownikowi odbywającemu podróż służbową w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę, wymieniono m.in. zwrot kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej. Przy czym zasady ustalania tego rodzaju należności i ich wysokość są różne, w zależności od tego, czy dotyczą podróży krajowej czy zagranicznej.

Jak wynika z uregulowań zawartych w § 9 rozporządzenia, pracownikowi przysługuje ryczałt na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej w wysokości 20% diety, za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży krajowej. Nie dotyczy to jednak przypadków gdy:

  • pracownik nie ponosi kosztów dojazdów, albo
     
  • pracodawca, na wniosek pracownika, wyrazi zgodę na pokrycie udokumentowanych kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej.

Z kolei do ustalenia należnego ryczałtu na dojazdy pracownika będącego w podróży zagranicznej zastosowanie mają regulacje zawarte w § 17 rozporządzenia. Z przepisu tego wynika, że pracownik będący w takiej podróży ma prawo do dwóch rodzajów ryczałtów:

1) na pokrycie kosztów dojazdu z i do dworca kolejowego, autobusowego, portu lotniczego lub morskiego w wysokości jednej diety w miejscowości docelowej za granicą oraz w każdej innej miejscowości za granicą, w której korzystał z noclegu; jeżeli pracownik ponosi koszty dojazdu wyłącznie w jedną stronę, wówczas przysługuje mu ryczałt w wysokości 50% diety,

2) na pokrycie kosztów dojazdów środkami komunikacji miejscowej - w wysokości 10% diety za każdą rozpoczętą dobę pobytu w podróży zagranicznej.

W przypadku obu rodzajów ryczałtów obowiązują też pewne ograniczenia. Ryczałty nie przysługują, gdy pracownik:

  • odbywa podróż służbowym lub prywatnym pojazdem samochodowym, motocyklem lub motorowerem,
     
  • ma zapewnione bezpłatne dojazdy,
     
  • nie ponosi kosztów, na pokrycie których są przeznaczone te ryczałty.

W analizowanych przepisach brak jest zastrzeżenia, że ryczałt nie przysługuje, gdy pracownik korzysta z dojazdów w dni wolne od pracy. Oznacza to, że w sytuacji opisanej w pytaniu, o ile nie zachodziły inne przyczyny wyłączenia prawa do ryczałtu, pracodawca powinien wypłacić pracownikowi kwoty ryczałtu za dojazdy należne za każdą dobę podróży. Świadczenie będzie wolne od podatku, o ile ryczałty zostaną wyliczone zgodnie z limitem.

www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

PRZEPISY PRAWNE

Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.