rozliczenie delegacji, delegacje krajowe, delegacje zagraniczne, podróże służbowe, diety
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 24 (1103) z dnia 20.08.2021

Czy lunch w usłudze hotelowej wpłynie na wysokość diety delegacyjnej?

Rozliczając podróż służbową pracownik przedłożył m.in. rachunek z hotelu, w którym wyszczególniona jest pozycja "lunch". Jak ustalić w takiej sytuacji wysokość przysługującej diety?

Wysokość przysługującej pracownikowi diety uzależniona będzie od charakteru tego posiłku, który to pracodawca powinien ustalić bezpośrednio z podmiotem wystawiającym rachunek za nocleg lub z samym pracownikiem.

Nie wiemy z jakim pracodawcą mamy tu do czynienia, dlatego wyjaśnijmy, że w przypadku jednostek budżetowych delegacje rozliczane są w oparciu o rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. poz. 167), dalej: rozporządzenie delegacyjne.

Rozporządzenie to ma też moc obowiązującą u pracodawców spoza sfery budżetowej, którzy nie określili w przepisach zakładowych (układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub umowach o pracę) warunków wypłacania pracownikom należności z tytułu podróży służbowej.

§ 7 oraz § 14 rozporządzenie delegacyjne stanowi, że kwotę diety zmniejsza się o koszt zapewnionego pracownikowi bezpłatnego wyżywienia, przyjmując, że każdy posiłek stanowi odpowiednio:

  • w przypadku podróży krajowej:
    • śniadanie - 25% diety,
    • obiad - 50% diety,
    • kolacja - 25% diety,
  • w przypadku podróży zagranicznej:
    • śniadanie - 15% diety,
    • obiad - 30% diety,
    • kolacja - 30% diety.

Jeżeli pracownikowi zapewniono bezpłatne całodzienne wyżywienie, to w przypadku krajowej podróży służbowej dieta w ogóle mu nie przysługuje, a przy zagranicznej delegacji ma prawo do 25% diety.

Przedstawione wyżej zasady dotyczące zmniejszania diety obowiązują także w sytuacji, gdy pracownik korzysta z usługi hotelarskiej, w ramach której ma zapewnione wyżywienie.

Z pytania wynika, że z takim właśnie przypadkiem mamy tu do czynienia, przy czym jako posiłek zapewniony pracownikowi w ramach usługi hotelowej nie jest podany żaden z posiłków wymienionych w rozporządzeniu delegacyjnym. Rozporządzenie to nie wspomina bowiem o lunchu, który uważany jest za lekki posiłek spożywany w porze południowej, charakterem zbliżony do drugiego śniadania lub obiadu.

Żeby dokonać prawidłowego zmniejszenia przysługującej pracownikowi diety, pracodawca ma dwa wyjścia, a mianowicie:

  • zwrócić się do podmiotu wystawiającego rachunek za nocleg, z pytaniem, czy lunch zapewniony w ramach usługi hotelowej można uznać za obiad, czy raczej lekką przekąskę, przy czym w przypadku rozmowy telefonicznej warto sporządzić notatkę służbową,
  • wystąpić bezpośrednio do pracownika o złożenie przez niego pisemnego oświadczenia, z którego wynikać będzie charakter otrzymanego posiłku, na co pozwala § 5 ust. 3 rozporządzenia delegacyjnego.

Przykład

Z uwagi na to, że pracodawca spoza sfery budżetowej nie określił w przepisach zakładowych odrębnych zasad wypłacania pracownikom świadczeń z tytułu podróży służbowych, obowiązuje u niego wprost rozporządzenie delegacyjne. Rozliczając delegacje zagraniczne dwoje pracowników przedłożyło rachunki z hoteli, gdzie mieszkali, z których wynika, że w ramach usługi hotelarskiej mieli zapewniony posiłek w formie lunchu. Ze złożonych pracodawcy oświadczeń wynika, że w przypadku pierwszego z pracowników była to kawa lub herbata i dwie kanapki wydawane między 11 a 12 godziną, natomiast w przypadku drugiego był to ciepły posiłek składający się z kotletu z dodatkiem surówki i frytek, który wydawany był między 13 a 14 godziną. U pierwszej z tych osób nie ma podstaw do obniżenia diety, ponieważ wspomniany lunch należy potraktować jako przekąskę, natomiast u drugiej dieta powinna być obniżona o 30%, ponieważ lunch zbliżony był charakterem do obiadu.

Zasady dotyczące rozliczania delegacji u pracodawcy niebędącego jednostką budżetową mogą być też określone w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania albo bezpośrednio w umowach o pracę.

W takim przypadku nie będziemy mogli udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ ustawodawca pozostawił tu dużą swobodę pracodawcom. Kodeks pracy w art. 775 § 4 wprowadza jedynie zastrzeżenie, że dieta za dobę podróży służbowej, zarówno krajowej, jak i zagranicznej, nie może być niższa od diety krajowej określonej w rozporządzeniu delegacyjnym - aktualnie jest to 30 zł. Bez znajomości przepisów zakładowych niemożliwe jest więc udzielenie konkretnej odpowiedzi na zadane pytanie. W celu wyjaśnienia zgłaszanego problemu, Czytelnik powinien sięgnąć do wspomnianych przepisów.

www.RozliczenieDelegacji.pl - Podróże krajowe:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Kalkulatory podatkowe: odsetkowe, używania pojazdów, wynagrodzeń
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.